W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi boryka się z problemami ze wzrokiem. Są osoby, które decydują się na tzw. kontakty inni pozostają przy tradycyjnym rozwiązaniu w postaci okularów. Decyzja dotycząca tego, czego będziemy używać w życiu codziennym jest decyzją osobistą, ale w większości przypadków okuliści sugerują, aby posiadać zapasową parę okularach, dopasowanych do naszej wady, nawet jeśli na stałe używamy kontaktów. Z czego zatem składają się okulary?

Budowa okularów

Dużo ludzi uważa, że okulary są zbudowane z dwóch elementów: szkła i oprawek. Nie jest to jednak taka prosta sprawa jak mogłoby się zdawać. Okulary składają się bowiem z:

  • tarczy (okular) – można po prostu określić jest jako szkła
  • nanośników – niektórzy nazywają je “noskami” ponieważ ich kluczowym zadaniem jest utrzymywanie okularów na nosie, w niektórych modelach mogą być one regulowane
  • zauszniki – są dwa, najczęściej zaokrąglone w dół, żeby lepiej trzymały się za uszami
  • mostek – czyli górna część oprawki, przestrzeń w która łączy ze sobą dwie części oprawki
    front oprawek – obudowa szkieł od strony zewnętrznej

Powinno się zwracać uwagę na to, w jaki sposób są zbudowane okulary, które mamy zamiar zakupić. Jest to ważne z kilku powodów, szczególnie zdrowotnych – odległość soczewki od oka, czy samo położenie okularów na nosie.

Czym się kierować w trakcie wyboru okularów?

Najważniejszym aspektem jest przede wszystkim nasz wzrok i to, aby po prostu dobrze widzieć. Dla niektórych jest to kwestia priorytetowa, ale nie ma nic złego w tym, iż są osoby, które na równi z funkcjonalnością stawiają wygląd – swój a także oprawek. Przesłanki będą rozmaite, ważne jednak, aby pamiętać o tym, iż okulary muszą być dobrze dobrane, do wady jaką mamy.

W jaki sposób prawidłowo dopasować okulary?

Okulary muszą być dopasowane do użytkownika pod każdym względem. Istotne jest, aby okular był w poprawnej odległości od oka, w taki sposób aby, nie spowodować pogorszenia się wzroku – w tym aspekcie kluczowe jest prawidłowe określenie cylindra, sfery oraz osi. W każdym z tych procesów pomoże nam profesjonalny okulista, który doradzi i odpowiednio dopasuje okulary do wady wzroku. Znalezienie dobrego profesjonalisty w dużych polskich miastach jak np. Koszalin, Toruń czy Katowice jest łatwym zadaniem. Trzeba jednak pamiętać, aby przed umówieniem wizyty sprawdzić w internecie stronę miejsca, w którym mamy zamiar zaopatrzyć się w nowe okulary, tak, aby dobrze dopasować asortyment do swoich potrzeb i oczekiwań.

Źródło: Optyk Koszalin.