Kupując kremy oraz inne kosmetyki, często sugerujemy się oprócz składu produktu – estetyką opakowania. Niewątpliwie słoiki kosmetyczne powinny przyciągać uwagę i być ładnie wykonane. Ale czy to wystarczy? Czym jeszcze muszą się charakteryzować? Trzeba pamiętać, że kosmetyki mają kontakt z naszą skórą, a więc nie powinny do nich przenikać żadne niebezpieczne substancje. Coraz częściej kobiety chcą wykonywać kosmetyki we własnym zakresie, w domu. W tym przypadku również warto zwrócić uwagę na pojemniki w jakich będą one trzymane. Istotne, aby wybrane opakowania były hermetyczne i przeciwdziałały wietrzeniu produktu, z tego powodu należy szukać takich, które mają właściwe certyfikaty i są dopuszczone do przechowywania kosmetyków. Mogą to być zarówno pojemniki szklane, jak i z plastiku. Na rynku znajdują się również pojemniki w całości nadające się do recyclingu, które są przyjazne dla środowiska. 

Własnoręcznie robione kosmetyki – w czym mogą być przechowywane? 

O ile w przypadku kupnych kosmetyków producent dba o ich właściwe zabezpieczenie, o tyle kosmetyki robione w domu także muszą mieć dobre opakowania. Co należy wziąć pod uwagę? Najważniejsze jest, aby pamiętać, że takie samodzielnie robione kremy są wrażliwe na działanie światła, oraz wilgoci. Dlatego właściwe słoiki muszą być szczelnie zamykane a przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia. Nie można zapomnieć, że kosmetyki produkowane w domu bardzo łatwo ulegają zwietrzeniu. Zazwyczaj osoba, która je wykonuje nie używa żadnych konserwantów zapobiegających temu procesowi. Wybierając odpowiednie opakowania trzeba wziąć pod uwagę to, aby były odporne i dobrze chroniły kosmetyk w transporcie. Poszukując dobrych opakowań należy też wziąć pod uwagę, żeby zamknięcie było odpowiednie i zapobiegało niechcianemu otwarciu się pojemnika w transporcie. Z tego właśnie powodu dobrze jest postawić na pojemniki specjalnie przystosowane do trzymania kosmetyków. Jednakże na rynku dostępne są zarówno plastikowe, jak i szklane słoiczki. Jakie będą najlepsze? A może wybrać jednak tubki?

Które słoiki lepiej wybrać – plastikowe czy szklane?

Ważne jest, aby opakowania na kosmetyki produkowane były przez wykwalifikowany personel będący świadomy specyfiki. Substancje użyte do wytworzenia pojemnika pod żadnym pozorem nie powinny wchodzić w jakąkolwiek reakcję chemiczną z kosmetykiem, który będzie w nim przechowywany. Opakowania kosmetyczne zarówno szklane, jak i plastikowe doskonale się sprawdzą w przypadku gęstych kremów. Szerokie wieczko słoika znacznie uprości dostęp do kosmetyku. Takie pojemniki charakteryzują się większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Pojemniki wyprodukowane z plastiku ponadto odznaczają się stosunkowo niedużą wagą. Na rynku można znaleźć różne odmiany tego rodzaju słoików, także takie, które pięknie wyeksponują kosmetyk. Istotne jest, aby dobrze wybrać pojemnik do jego zawartości. W przypadku kremów bardzo wrażliwych na działanie promieni słonecznych można wybrać słoiki zrobione z ciemnego szkła. Lekkie, plastikowe słoiki doskonale się sprawdzą w przypadku np. balsamów czy kremów stosowanych na co dzień, oraz takich, które często transportujemy. 

Gdzie najlepiej kupować słoiki kosmetyczne? 

Szukając dobrych opakowań na nasze kremy najlepiej zwrócić się do specjalistycznych firm zajmujących się ich produkcją. Dzięki temu możemy mieć pewność, że materiały użyte do ich wytworzenia będą z dobrego źródła i bardzo dobrej jakości. Co więcej takie pojemniki muszą mieć odpowiednie certyfikaty, które gwarantują, że substancje w nich zawarte nie będą wchodziły w reakcje chemiczne z kremami czy innymi kosmetykami. Należy także zwrócić uwagę, czy taka firma troszczy się o środowisko naturalne poprzez używanie materiałów poddawanych recyclingowi. W przypadku kosmetyków wykonywanych własnoręcznie warto wyposażyć się w opakowania, które posłużą nam wielokrotnie, a po zużyciu kremu nie trzeba będzie go wyrzucać. Na rynku jest tak ogromny wybór różnych słoików, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Słoiki dostępne są w różnych rozmiarach od takich naprawdę niewielkich, używanych na próbki kremów, aż po duże, wykorzystywane do przechowywania kremów do ciała. Jeśli zależy nam na ładnym wyeksponowaniu kremu znajdziemy także słoiki o nietypowych kształtach, które z na pewno przyciągną oko. Warto pamiętać, że tego typu opakowania najlepiej sprawdzą się również w podróży, kiedy nie chcemy dźwigać ze sobą całego opakowania, a jedynie porcję niezbędną na kilka dni.