Aby udać się do dentysty w ramach funduszu nie potrzebujemy skierowania, aczkolwiek często wiąże się to z potrzebą długiego czekania na wizytę lub brakiem możliwości wykonania zabiegu, jaki akurat potrzebujemy. Często jest tak, że nie mamy wyjścia i musimy zapisać się na prywatną wizytę u stomatologa, gdyż dolegliwość w obrębie jamy ustnej przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu i zastanawiamy się wówczas jakie są koszty poszczególnych usług u dentysty w Gryfinie i jakie są różnice pomiędzy zabiegami prywatnymi a tymi w ramach funduszu. Zorientujmy się w takim razie co może nam zaproponować stomatolog w gabinecie prywatnym, a jakie zabiegi wykonuje dentysta współpracujący z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakie zabiegi może przeprowadzić dentysta w ramach funduszu?

Nie od dziś wiadomo, że usługi stomatologów w ramach NFZ są inne niż te, co zaproponuje nam prywatny lekarz stomatolog. Jest tak głównie dlatego, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie oferuje nam wszystkiego. Do stomatologa na NFZ wybrać możemy się bez skierowania, ale należy liczyć się z tym, że kontrolne badanie lekarskie dentysta będzie mógł wykonać nam jedynie 3 razy w roku, a zdjęcie RTG wewnątrzustne tylko dwa razy. Podobny problem jest w przypadku pozbywania się kamienia nazębnego – taki zabieg w na fundusz stomatolog może nam zrobić tylko jeden raz w roku. O ile w przypadku prywatnej wizyty u stomatologa w Gryfinie jest możliwość leczenia kanałowego wszystkich zębów, o tyle NFZ refunduje jedynie leczenie zębów przednich. Jeżeli zabiegu potrzebować będzie znajdująca się z tyłu szóstka lub siódemka – wówczas trzeba udać się na wizytę prywatną. Zdecydowanie odmiennie sytuacja ma się w przypadku dzieci i kobiety w ciąży – w ich przypadku leczenie kanałowe jest refundowane w przypadku wszystkich zębów. Udając się na zabieg na NFZ nie zawsze możemy liczyć na darmowe znieczulenie, a zabiegi wymagające mikroskopu nie są refundowane. Inaczej wygląda również kwestia używanego wypełnienia – dentysta wykonujący bezpłatny zabieg może użyć jedynie plomb srebrnych.

Jakie są koszty za niepaństwową wizytę u dentysty?

Jeżeli chcemy otrzymać lepszą opiekę, niż to co proponuje nam Narodowy Fundusz Zdrowia, albo nie możemy poddać się bezpłatnemu zabiegowi, gdyż nie jest on robiony w placówkach w ramach NFZ to kierujemy się do prywatnego gabinetu. Zęby są niezwykle ważnym elementem naszego ciała i troska o nie przyczynia się do poprawy komfortu naszego życia, a co więcej możemy być bardziej zadowoleni ze swojego uśmiechu. Nie ma nic bardziej dokuczliwego niż ból zęba podczas posiłku albo dyskomfort w trakcie picia chłodnych i ciepłych napoi. Niestety wizyty stomatologiczne w prywatnych gabinetach nie należą do najtańszych, a w zwłaszcza może nas zaboleć kiedy nie wystarczy zaplombować jednego zęba tylko rozpoczynamy długie leczenie. Koszt wizyty różni się zależnie od lokalizacji. Zupełnie inny cennik znajdziemy w Gryfinie, a inny w wojewódzkim mieście. Koszt wizyty kontrolnej zaczyna się od 50 zł w górę, a za jeden z najpopularniejszych zabiegów, czyli założenie plomby będzie to średnio 150-200 zł. Należy tu również zaznaczyć, że w przeciwieństwie do placówek świadczących zabiegi w ramch funduszu, w prywatnych gabinetach używana jest plomba światłoutwardzalna lub chemoutwardzalna, które posiadają znacznie lepsze parametry i wygląd, niż plomby srebrne. Za znieczulenie do zabiegów przeważnie zapłacimy 20-30 zł więcej, a za usunięcie osadu nazębnego stomatolog może wziąć od nas od 100 do nawet 200 zł. Na pewno najkosztowniejszy zabieg to leczenie kanałowe i tutaj w zależności od zęba, wymagającego leczenia, sposobu leczenia, ilości koniecznych wizyt i kilku innych czynników, kwota może wahać się między 200 a nawet 600 zł za ząb. Jest wysoka kwota, ale nierzadko nie mamy wyjścia, ponieważ na NFZ stomatolog może nam wyleczyć jedynie siekacze, a o wiele częściej leczenia kanałowego potrzebują zęby trzonowe. Gdy konieczne będzie mikroskopowe leczenie kanałowe zęba to przygotować się musimy nawet na kwotę 1000 – 1500 zł, aczkolwiek takiej usługi w państwowych przychodniach nie otrzymamy dla żadnego zęba.

Jakie są główne różnice pomiędzy stomatologiem na NFZ a prywatnie?

Nade wszystko jest to sposób świadczonych zabiegów. Lekarz dentysta, który świadczy usługi na NFZ nie może sam zadecydować o sposobie leczenia zębów u pacjenta, tylko ma z góry narzucone metody. Na przykład w przypadku wykorzystywanych plomb, będzie to jedynie plomba srebrna, gdyż NFZ nie oferuje tych światło lub chemoutwardzalnych. Analogiczna sytuacja jest w przypadku wyrywania zęba. Jeżeli pacjent chciałby kiedyś wstawić implant, to dentysta w czasie wyrywania zęba powinien przygotować na to miejsce po zębie specjalnymi materiałami, ale taka usługa nie jest refundowana przez NFZ i stomatolog nie może tego wykonać.

W sytuacji leczenia na fundusz zdarzają się także kłopoty z leczeniem części zębów. Na przykład kanałowo wyleczyć możemy tylko przednie zęby, w przypadku konieczności leczenia trzonowców i przedtrzonowców, musimy udać się do prywatnego gabinetu. Podobna sytuacja jest kiedy niezbędna jest proteza zębowa. NFZ to opłaca ale tylko dla minimum 6 zębów. Jeżeli pacjent potrzebuje uzupełnić brak 4 czy 5 zębów, to powinien za to zapłacić z własnych pieniędzy. 

Dentysta pracujący w prywatnej klinice oferuje też wykonanie większej ilości zabiegów. Dobrym przykładem jest tutaj mikroskopowe leczenie kanałowe zębów. Takiego leczenia w placówkach państwowych nie ujrzymy. Podobnie jest przy wypełnianiu dużych ubytków. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie uzupełnień stałych, np. z ceramiki, a to dostępne jest tylko w prywatnych placówkach.

Możemy też bez ograniczeń używać znieczulenia do zabiegów, podczas gdy w bezpłatnych gabinetach otrzymamy je tylko przy niektórych zabiegach. Dentyści wykonywać nam zdjęć RTG wewnątrzustnych – na NFZ przysługują nam tylko 2 w całym życiu. Analogicznie wygląda usuwanie osadu nazębnego – NFZ opłaca tylko 1 taki zabieg w roku.

Z pewnością różnice między wizytą u lekarza w Gryfinie prywatnie, a na NFZ to nie tylko czas oczekiwania na zabieg. {Różni się to także jakością oferowanych zabiegów i szeroko rozumianymi sposobami leczenia. Jedynie jeśli chodzi o dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne nie ma znaczących różnic w leczeniu w ramach funduszu i prywatnie. Niestety na stomatologię Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza tylko 2,5% budżetu rocznie, co jest zdecydowanie niewielką. Głównie z tego powodu zabiegi wykonywane przez dentystów w darmowych placówkach nie są najlepsze i wykorzystywane są surowce, których prywatni lekarze od lat nie stosowali. Posiadanie zdrowych zębów jest mimo wszystko bardzo istotną sprawą i podnosi komfort naszego życia niesamowicie, z tego powodu warto czasami wydać większą kwotę i porządnie wyleczyć zęby, które leczenia potrzebują. Nie od dziś wiadomo, że na zdrowiu nie należy oszczędzać.