Zawód dentysty jest fachem nie tylko złożonym, ale i bardzo odpowiedzialnym. W tym kontekście nie zaskakuje fakt, że ścieżka, która zamienia studenta w fachowca jest bardzo długa, a często także pełna wybojów. Staramy się dziś wytłumaczyć, co należy uczynić oraz jakie studia ukończyć, aby móc działać w tym trudnym, lecz nad wyraz satysfakcjonującym zawodzie, jakim jest stomatolog. Bytom, Wrocław oraz inne większe lub mniejsze miejscowości to doskonałe miejsca do rozwoju w tej dziedzinie, ukończyć studia oraz uzyskać pierwsze doświadczenia zawodowe. 

Jakie studia musi ukończyć każdy stomatolog? W jakim trybie przebiegają?

Nie istnieje inna droga w celu uzyskania miana dentysty, niż zaliczenie studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym. Warto wiedzieć, że mówimy tutaj o jednolitych studiach magisterskich. Co więcej, wszyscy studenci podejmujący naukę na tym kierunku stoją przed wyborem swojej specjalizacji. Tych jest parę i zależą rzecz jasna od uczelni. Przyszły stomatolog może pokusić się chociażby na specjalizację dotyczącą stomatologii dziecięcej lub chirurgii szczękowej. Studia dentystyczne należą do niezwykle wymagających, ale od wielu lat niezmiennie cieszą się ogromną popularnością wśród najbardziej zdolnych i ambitnych studentów. 

Co trzeba zrobić po studiach, aby zostać stomatologiem?

Skończenie studiów to jednak nie wszystko, aby zostać stomatologiem. Po studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym przyszły stomatolog powinien zaliczyć trwający rok staż podyplomowy, a po jego ukończeniu przystąpić do egzaminu państwowego, który jest bardzo trudny, skomplikowany i wymagający obszernej wiedzy, jak również umiejętności praktycznych nabytych w trakcie wcześniej wspomnianego stażu. Trzeba odnotować, że ów wspomniany staż jest w całości płatny i odbywa się w jednej z zaleconych placówek medycznych.

Podsumowując, ścieżka do zostania stomatologiem jest naprawdę długa i wyboista, ale w związku z tym możemy codziennie korzystać z usług specjalistów, którzy doskonale znają się na swojej pracy i mogą pochwalić się niezwykle obszerną wiedzą i doskonałymi kompetencjami. Dziś żadne przypadłości zębów oraz jamy ustnej nie stanowią przeszkody dla doświadczonego, kompetentnego dentysty.

Źródło informacji: Eskulap Stomatologia z Bytomia