Sauny znane są ludziom już od zamierzchłych czasów. Obecnie z sauny może skorzystać niemal każdy. Najczęściej są one zlokalizowane przy miejskich basenach, ale również można spotkać je w centrach spa, hotelach i gabinetach masażu. Korzystanie z sauny niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, można uznać, że jest to zabieg ciepłoleczniczy. Jest kilka rodzajów saun – każda nieco różni się parametrami takimi jak wilgotność i temperatura. Wykonane są one z odmiennych materiałów i trochę inaczej wpływają na nasz organizm. Można wyróżnić sauny suche, parowe oraz na poczerwień. Specjaliści uważają, że należy korzystać z sauny ze względów zdrowotnych, a najlepiej korzystać regularnie 1- 2 razy w tygodniu. Jakie właściwie korzyści może nam dać sesja w saunie? Czy chodzenie do sauny w dobie pandemii covid jest bezpieczne?

Osoby, które mogą, i lubią chodzić do sauny mogą rozważyć wybudowanie niewielkiej sauny na swojej posesji. Na pewno jest to bezpieczne miejsce, i nie trzeba będzie rezygnować z tak dobroczynnych sesji w saunie. Są przedsiębiorstwa, które trudnią się budową sauny, warto znaleźć odpowiednią i skorzystać z oferty – np. ten producent saun fińskich z Warszawy

Czym różnią się od siebie wybrane sauny?

Jak już wspomniano wyżej, każdy typ sauny posiada trochę odmienne parametry. W saunach wykorzystywana jest wysoka temperatura, która wpływa dobroczynnie na ciało. Jakie są typy saun? Obecnie powstało dużo różnych opcji jak np. sauna z aromaterapią, ale najpopularniejsze są m. in.:

Sauna fińska

Sauna sucha, albo inaczej mówiąc fińska – jest to miejsce od środka wyłożone drewnem, które bardzo dobrze izoluje i przeciwdziała uciekaniu ciepła. Zazwyczaj ławy w środku mocuje się jedno nad drugim, tak aby można było wybrać na jakiej wysokości chce się przebywać. Źródłem ciepła  w tej saunie jest najczęściej elektryczny piecyk, na którym położone są specjalne kamienie uwalniejące ciepło na zewnątrz. Warto je raz na jakiś czas spryskać wodą tak, aby na moment podnieść wilgotność powietrza. Podłużne siedziska umieszczone na różnych wysokościach pozwalają na wybór optymalnej temperatury – należy pamiętać, że ciepło idzie zawsze do góry, tak więc najcieplej jest pod sufitem.

Łaźnia parowa

Sauna parowa (łaźnia parowa) – uważa się, że jest to sauna pochodząca się z dawnych tradycji słowiańskich. Inaczej niż w przypadku sauny suchej nie jest ona wykończona drewnem, a ozdobną ceramiką. Dotyczy to również ław. Gorąca para jest doprowadzana do środka przy użyciu specjalnych kanałów. Najczęściej wilgotność wewnątrz sięga nawet 100 %, temperatura z kolei waha się między 40 – 60 stopni. Istotą tej sauny, tak jak w suchej jest rozgrzewanie organizmu, ale w mniejszej temperaturze. Mokre powietrze sprawia, że organizm się nie poci, a przez co nie może się chłodzić.

Sauna na podczerwień

Sauna na podczerwień – jest to rodzaj sauny, który zyskuje popularność szczególnie w ostatnim czasie. Jest ona trochę podobna do sauny suchej przez to, że obita jest drewnem. Źródłem ciepła są promienniki na podczerwień, a nie jak w przypadku sauny suchej piecyk. Ten typ sauny przeznaczony jest do naświetlania całego ciała.

Sauna – gdzie można się udać

Sauny można znaleźć w większych miastach zarówno na basenach miejskich, jak i w centrach odnowy biologicznej, siłowniach, centrach sportowych, oraz uzdrowiskach miejskich. W Warszawie jest naprawdę duży wybór takich miejsc. Ponadto posiadaja one odmienną ofertę. Część oferuje takie urozmaicenia jak sesje saunowe przy muzyce z wykorzystaniem naturalnych olejków. Niektóre takie miejsca mają również biosaunę czy groty solne. Są to miejsca zrobione po to, aby zadbać o swoje ciało i móc wypocząć stresujących wydarzeniach. Szczególnym powodzeniem cieszą się sauny w centrach sportowych, czy basenach, gdzie po dużym treningu można zrelaksować ciało i zmęczone mięśnie. Eksperci są zgodni, że systematyczne sesje w saunie przynoszą duże korzyści dla naszego zdrowia. Korzystanie z saun jest generalnie polecane zwłaszcza, że cena nie jest zbyt wysoka.

Sauna – czy na pewno jest bezpieczna w dobie pandemii?

Od dłuższego czasu cały świat stawia czoła pandemii koronawirusa. Dużo osób usuwa się z życia towarzyskiego z lęku przed infekcją. Ale czy słusznie? Naukowcy od wielu miesięcy próbują przewidzieć, gdzie zazwyczaj dochodzi transmisji wirusa. Na pewno wirus najszybciej przenosi się z człowieka na człowieka. Dlatego zaleca się częste mycie rąk, dezynfekcję i zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. A sauna z pewnością do takich miejsc się zalicza. Niedawno odkryto, że wirus umiera w wysokiej temperaturze – ok. 60 stopni Celsjusza, aczkolwiek wysoka wilgotność ułatwia jego rozmnażanie. Na pewno istnieje jakieś zagrożenie zarażenia się w saunie, jako, że bywa tam wiele osób i nie zawsze można uniknąć zarażenia mimo zachowywania wszelkich środków ostrożności. Korzystanie z sauny bez wątpienia poprawia odporność organizmu, z tego powodu nie należy zupełnie z niego rezygnować.