Bardzo często czas wolny spędzamy przed ekranem komputera, czy telewizora. Lekarze szacują, że ponad połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Niestety, są to dolegliwości,  które dotykają nie tylko ludzi starszych, ale również młodych. Z tego powodu jeśli podejrzewamy u siebie wadę wzroku, warto udać się do właściwego specjalisty. Wykona on stosowne badania, postawi diagnozę i dobierze skuteczne leczenie, czy okulary. Prawie każdy wie czym zajmuje się okulista w Koszalinie. Ale co znajduje się w zakresie kompetencji optyka i optometrysty? Kiedy należy się do nich skierować? Ich głównym celem jest troska o odpowiednią jakość wzroku. Warto dowiedzieć się, do którego specjalisty skierować się zależnie od schorzenia. Czym właściwie się zajmują?

Kiedy niezbędna jest wizyta u okulisty? 

Niewątpliwie każdy wie czym zajmuje się okulista – jest to lekarz od chorób oczu. Dlatego w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości dotykającej oczu warto niezwłocznie się do niego skierować. Postawi on odpowiednią diagnozę, a następnie dopasuje leczenie. W razie potrzeby może także wypisać receptę na odpowiednie leki czy okulary. Okulistę warto odwiedzić nie tylko w sytuacji słabego widzenia, ale także przy każdej dolegliwości w obrębie oczu takich jak: zapalenie spojówki, zaćma, jaskra, ropień, ciało obce. Trzeba pamiętać, że specjalizacja okulisty wymaga ukończenia studiów medycznych na kierunku lekarskim.Jeżli zajdzie taka potrzeba dolegliwości w obrębie oczu można leczyć również w szpitalu w którym znajduje się oddział okulistyczny. Tam specjaliści najczęściej wykonują zabiegi chirurgiczne. Gabinety okulistyczne są prawie w każdym mieście zarówno większym jak i mniejszym jak np.: Łódź, Trójmiasto, Szczecin, Koszalin. Z pomocy lekarza okulisty można skorzystać w ramach NFZ, a także prywatnie.

Kiedy wymagana jest wizyta u optometrysty?

Należy pamiętać, że tak jak okulista, tak samo optometrysta jest zawodem medycznym. Aby zostać specjalistą w tej dziedzinie należy skończyć studia w zakresie optometrii, lub studia podyplomowe. Jednakże mało kto słyszał o tym zawodzie, zwłaszcza osoby, które nigdy nie miały kłopotów z widzeniem. Zgodnie z definicją optometria jest dziedziną wiedzy zajmującą się ostrością widzenia, szczególnie ochroną wzroku. Krótko mówiąc do tego specjalisty należy się udać, kiedy mamy problemy ze wzrokiem, zwłaszcza w sytuacji kiedy musimy podjąć dodatkowy wysiłek aby coś dobrze zobaczyć. Do najważniejszych zadań optometrysty zalicza się przede wszystkim:

  • przeprowadzanie badań diagnostycznych mających na celu ocenę zdrowia oczu,
  • diagnostyka ostrości widzenia przy użyciu odpowiedniego sprzętu,
  • diagnoza nieprawidłowości ruchu gałki ocznej,
  • porady w zakresie ochrony narządu wzroku, oraz dopasowanie odpowiednich ćwiczeń gałek ocznych,
  • dobranie okularów, oraz soczewek kontaktowych i innych pomocy wspierających ostre widzenie.

Warto wspomnieć, że w części krajów takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy kraje skandynawskie optometrysta jest specjalistą do którego pacjenci kierują się od razu. Kiedy ewentualne schorzenie przekracza zakres jego kompetencji, wówczas kieruje on pacjenta do okulisty.

W czym może nam pomóc optyk? 

O ile o profesji optometrysty mało kto słyszał, tak optyk jest zdecydowanie popularniejszą specjalizacją. Kiedy okulista lub optometrysta wypisze nam receptę na okulary, nasze kroki powinniśmy skierować do salonu optyka. Jest on odpowiedzialny za dopasowanie odpowiednich okularów, a w razie konieczności naprawy ich. Należy pamiętać, że optyk może ukończyć studia podyplomowe co umożliwi mu samodzielne przeprowadzanie badania ostrości wzroku. Można powiedzieć, że wówczas optyk zyskuje drugą specjalizację w zakresie optometrii. Aby dobrać odpowiednie okulary warto pójść do doświadczonego specjalisty, który będzie potrafił dopasować odpowiednie oprawki dopasowane do kształtu naszej twarzy. 

Jakie są pozostałe zawody zajmujące się badaniem wzroku? 

Nie można zapominać, że specjalizacją w zakresie optometrystyki jest również kontaktologia. Odpowiada ona za właściwy dobór szkieł kontaktowych. Zawód refrakcjonisty specjalizuje się w wadach refrakcji układu optycznego. Refrakcjonista ma zdecydowanie mniejsze kompetencje w porównaniu z optometrystą. Aby uzyskać ten zawód trzeba ukończyć policealną szkołę optyczną albo specjalistyczny kurs zawodowy. Ortoptysta z kolei odpowiada za wspomaganie pracy okulisty, zwłaszcza w badaniach diagnostycznych czy rehabilitacji narządu wzroku. Następną specjalizacją w zakresie zdrowia oczu jest tyflopedagog. Pracuje on z osobami dorosłymi i dziećmi od urodzenia niewidomymi. Zazwyczaj specjaliści pracujący z osobami niewidomymi poszerzają swoje kompetencje o kursy umożliwiające prowadzenie zajęć w zakresie orientacji w przestrzeni. Wzrok jest bardzo istotny w życiu codziennym, z tej przyczyny warto o niego dbać. W razie jakiejkolwiek dolegliwości należy bez zwłoki pójść po poradę do specjalisty, który będzie potrafił dopasować odpowiednie leczenie. W takim przypadku nizwykle ważna jest profilaktyka, dlatego zaleca się okresowae badanie wzroku co roku. Szczególnie osoby posiadające na co dzień okulary korekcyjne powinny badać wzrok. Lekarz sprawdzi, czy szkła są dobrze dopasowane i czy pomagają w ostrym widzeniu.Czasami dane szkła nie służą naprawie wzroku i trzeba je wymienić na inne.