Obecnie jedną z wyjątkowo szybko rozwijających się dziedzin medycyny jest stomatologia estetyczna. Jej głównym zadaniem jest poprawienie wyglądu zębów oraz uzyskanie zdrowego, pełnego uśmiechu. Wielu pacjentów zwraca się do specjalisty z problemem utraty zęba – najlepszym sposobem będą implanty zębowe. O czym warto wiedzieć przed zdecydowaniem na zabieg?
Artykuł powstał w oparciu o wiedzę gabinetu zmiejswojusmiech.pl, specjalizującym się w implantach dentystycznych.
Czym są implanty zębowe?
Implant stomatologiczny to niezwykle ważna część konstrukcji, która pozwala na zrekonstruowanie utraconego zęba. Jest to śruba montowana w dziąśle. Implant umożliwia późniejsze założenie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystywane są zarówno do rekonstrukcji jednego zęba, jak i większej części zgryzu. Podstawowym zadaniem implantu jest możliwość rekonstrukcji zęba lub części zgryzu. Jest on specjalną śrubą, którą montuje się w miejscu dawnego korzenia. Umożliwia to późniejsze przymocowanie korony protetycznej.
Komu polecany jest zabieg założenia implantu?
Założenie implantu zębowego jest polecane dla osób, które wskutek różnych czynników utraciły swoje naturalne uzębienie. Do najczęstszych przyczyn zalicza się zaawansowane zniszczenie zębów poprzez próchnicę lub paradontozę.
Trzeba pamiętać, że implanty zębowe nie są rozwiązaniem dla każdego. Wyróżnia się pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Na wszczepienie implantu nie mogą zdecydować się na przykład kobiety w ciąży oraz osoby, które nie przekroczyły 17 roku życia – ponieważ w tym okresie rozwijają się kości szczęki. Również pacjenci cierpiący na cukrzycę, nowotwory czy wady serca nie mogą mieć założonego implantu.
Jak zakłada się implanty zębowe?
Pierwszym krokiem do wszczepienia implantów zębowych jest konsultacja z pacjentem, w czasie której odbywa się wywiad oraz zostanie zrobione zdjęcie rentgenowskie czaszki. Specjalista dokonuje oceny czy wstawienie implantów będzie możliwe i bezpieczne. Wszczepienie implantów odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie trwa dłużej niż 2 godziny. Po wszczepieniu implantu stomatologicznego powinno się ograniczyć jedzenie przez najbliższe kilka godzin, a w nadchodzących dniach zaleca się unikać ciepłych posiłków oraz wybierać możliwie lekkie, płynne potrawy.
Implanty stomatologiczne dzielą się na jednofazowe i dwufazowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy do lekarza i dokonywany jest po konsultacji. Zdecydowanie popularniejsza jest wersja dwufazowa. Ich montaż można podzielić na dwa etapy: na początku zakłada się śrubę, a następnie po wygojeniu można przymocować koronę protetyczną. Jednofazowe implanty są montowane od razu z koroną, dzięki czemu zabieg jest szybszy niemniej nie może być przeprowadzony u każdego pacjenta.