W każdym gabinecie stomatologicznym znajduje się sporo dziwnych akcesoriów, których używa lekarz. Musi on kompletnie ustalić co stało się z naszymi zębami lub dziąsłami i z dużą starannością dotrzeć do miejscbolesnych. Większość narzędzi stomatologicznych dentyści zamawiają z internetowych sklepów stomatologicznych i zawsze dezynfekują albo sterylizują je zanim zaczną je używać. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie dentysty.

Artykuł został napisany w oparciu o stronę Megadenta – internetowy sklep stomatologiczny.

Jakie wyróżniamy rodzaje przyrządów stomatologicznych?

Przyrządy stomatologiczne można podzielić na różne typy. Na początku warto wyszczególnić przyrządy diagnostyczne, które są używane podczas prawie każdej wizyty u stomatologa. Kolejny typ to przyrządy do profilaktyki stomatologicznej, to znaczy służące do usuwania kamienia nazębnego. Podczas leczenia kanałowego używane będą przyrządy endodontyczne, a w czasie kuracji dziąseł narzędzia do periodontologii.

W dodatku w każdym gabinecie stomatologicznym są narzędzia do wypełnień stomatologicznych. Będą w nim nakładacze oraz upychadła, które umożliwiają włożenie do ubytku materiału wypełniającego. Prawdopodobnie wszyscy wiedzą, że dentyści zazwyczaj zajmują się wyrywaniem zębów, a przy tym niezbędne będą przyrządy ekstrakcyjne. Jeśli za to planujemy implant to przyda się komplet narzędzi do implantologii. Poza tym niezbędne są też narzędzia chirurgiczne i mikrochirurgiczne jak między innymi pincety, nożyczki albo igłotrzymacze.

Czym są narzędzia diagnostyczne i kiedy ich potrzebujemy?

Bazowym narzędziem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Za jego pomocą możliwe jest ocenienie stanu powierzchni zęba, twardość zębiny oraz szczelność i trwałość wypełnienia zęba. Dodatkowo, przyrząd ten wykorzystuje się podczas opukiwania szkliwa do ocenienia stanu ozębnej. Zgłębniki występują w różnych kształtach. Wyróżnić możemy zgłębniki sierpowe, prostokątne oraz rozwartokątne.

Następnym niezmiernie istotnym narzędziem jest lusterko stomatologiczne. Przy użyciu lusterka stomatolog ocenia stan zębów, które są daleko i nie widzi ich kiedy zwyczajnie zagląda do jamy ustnej. Na dodatek przy jego pomocy lekarz może skierować snop światła w każdy zakątek jamy ustnej.

W komplecie przyrządów diagnostycznych powinna znaleźć się także pinceta stomatologiczna. Pozwala ona na skrupulatne trzymanie małych elementów, tamponów lub kulek waty i umieszczanie ich w buzi.

Wszystkie te narzędzia stomatologiczne stworzone są ze stali nierdzewnej tak aby można było je dezynfekować i sterylizować. Można je bez problemu zakupić w internetowym sklepie stomatologicznym.

Kiedy dentysta używa kleszczy i wierteł stomatologicznych?

Kleszcze to jedne z fundamentalnych narzędzi ekstrakcyjnych i są używane do wyciągania korzeni, które są w dziąśle. Głównie używane są przez chirurgów stomatologicznych, których pracą jest usuwanie zębów. Przyrząd ten nie jest lubiany przez pacjentów, gdyż wygląda trochę kombinerki – mają tzw. dzioby, które osiągają szerokość 3mm i to przy użyciu ich chwytane są korzenie zębów.

Następnym znienawidzonym przyrządem stomatologicznym jest wiertło. Za jego pomocą stomatolodzy mają możliwość leczenia próchnicy, w związku z tym znajdują się w każdym gabinecie. Możemy podzielić wiertła ze względu na materiał wykonania i wyróżnimy stalowe, ze spiekanego węglika i diamentowe. Każde z nich ma różne właściwości i zastosowanie. Wiertła stalowe przeważnie używane są do likwidowania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są bardziej wytrzymałe niż te stalowe i są wykorzystywane w trakcie cięcia metalu oraz zębiny. Wiertła diamentowe natomiast są niezwykle wszechstronne i bywają używane zarówno do wygładzania powierzchni szorstkich, jak i do pracy z wytrzymałymi tworzywami. 

Sprawdzony dentysta bardzo dokładnie wybiera materiały i przyrządy wykorzystywane do leczenia. Wszystkie niezbędne przyrządy można nabyć w internetowym sklepie stomatologicznym więc nie ma potrzeby aby bać się o ich osiągalność.