Dziecko to istota niezwykle wrażliwa i podatna na sugestie. Proces emocjonalno – intelektualnego zaczyna się już niemal po przyjściu na świat. Podczas rozwoju dziecka, ważne jest, aby poznawał on różnorodne formy spędzania czasu a także formy zdobywania wiedzy. Jednym spośród sposobów jest właśnie zabawa. Dorosłym często przypomina ona z beztroską, jednak warto popatrzeć na to z innej strony – dziecko poprzez zabawę uczy się nie tylko nową wiedzę i umiejętności,ale także również pracy w zespole i otaczającego go świata.

Czym jest pedagogika zabawy?

Dziecka nie trzeba długo nakłaniać do rozrywki, ponieważ automatycznie kojarzy mu się to z przyjemnością i czymś miłym. Dlatego używanie rozrywki do nauki jest najlepszym sposobem, aby zwrócić koncentrację. Pedagogika zabawy to sposób nauczania, która opiera się przede wszystkim na tym, by dziecko czuło się komfortowo a także swobodnie w trakcie trwania zabaw zespołowych. Głównym celem pedagogiki zabawy jest to, żeby dzieci miały okazję rozwoju siebie i swoich pasji w poczuciu wzajemnego zaufania i akceptacji. Nie ważne jest, kto jest w jakim wieku i co umie, najważniejsze jest to, aby tworzyć pozytywne kontakty z rówieśnikami i czuć się dobrze.

Najważniejsze zasady pedagogiki zabawy

Zasady jakimi kieruje się pedagogika zabawy są łatwe do zrozumienia i wszystkie wiążą się ze sposobem działania tej metody. Chodzi głównie o:

brak współzawodnictwa – chodzi o to, by pomiędzy członkami grupy nawiązała się współpraca i inicjatywa wzajemnego wspierania się. Nie znajdziemy tu zwycięzców czy przegranych, każdy pracuje tak, jak potrafi najlepiej i to jest najważniejsze

wyrażania siebie i własnych emocji – to niezwykle pożądana zdolność, której w obecnym świecie często brakuje. Najistotniejsze, aby nie wstydzić się siebie i swoich emocji oraz jednoczesne rozumienie uczuć drugiej osoby

swoboda działania – nie ma obowiązków i zakazów, można zachęcać, jednak ostateczna decyzja zawsze jest w gestii dziecka.

W jakich miejscach możemy się spodziewać stosowania sposoby pedagogiki zabawy?

Aktualnie przeważająca większość przedszkoli i szkół w dużych miastach stosuje pedagogikę zabawy. Przedszkole integracyjne w Toruniu, albo w takich miastach jak Wrocław czy Katowice, to miasta, z których ofertą warto się zapoznać, jeżeli chcemy, żeby nasze dziecko było uczone wraz z regułami pedagogiki zabawy.