Przez wzgląd na nadmiar otrzymywanych z różnorakich źródeł informacji nasze układy nerwowe są coraz mocniej  narażone na szwank. Przyszło nam żyć w środowisku informacyjnym, w którym część informacji w rzeczywistości jest zbędna. Do tego dochodzą inne czynniki, które skutkują tym, że niestety coraz powszechniejszym zjawiskiem są różnego rodzaju kłopoty na tle neurologiczne(ym). Także wśród dzieci. Dzieci coraz częściej dotknięte zostają przypadłościami nerwowymi. By odpowiednio wcześnie je diagnozować potrzebny jest neurolog dziecięcy w Poznaniu. Przeszkodą jest stosunkowo mała liczba lekarzy o takiej specjalizacji. Gdzie można skorzystać z porady neurologa dziecięcego? Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków – ogólnie rzecz biorąc duże ośrodki.

Jakie schorzenia leczy neurolog dziecięcy?

Misją neurologa dziecięcego jest wykrycie i rozpoczęcie leczenia we właściwy sposób na różnego rodzaju neurologiczne zaburzenia występujące u naszych pociech. Wykrycie choroby w wieku młodzieńczym zwiększają szans(ę) na właściwy(e) rozwój młodego człowieka. Sąnadzieję(ą) na kompletne zaleczenie nieprawidłowości.

Przypadłości, które stanowią grupy kompetencji neurologa dziecięcego jest cała masa. Jest to m.in. nadpobudliwość, epilepsje, wszelkiego rodzaju zaburzenia – aparatu mowy, insomnia. Również, kiedy młodzieniec sprawia problemy w środowisku szkolnym, warto by zbadał(ć) go neurolog. Poza leczenia(em) i profilaktyki(ą) zaburzeń dosyć pospolitych, neurolog dziecięcy ma pod swoją opieką dzieci(ćmi) po urazach, wypadkach, z wadami poporodowymi – od tych najbardziej poważnych do tych mniej rzutujących na codzienne funkcjonowanie. 

Najczęściej spotykane choroby nerwowe u dzieci

Jednymi z najczęściej występujących zaburzeń o charakterze nerwowym u dzieci zalicza się przede wszystkim nadpobudliwość i epilepsje. Co je wyróżnia i jak je leczyć?

Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi określa się powszechnie używanym akronimem ADHD. Zaburzenie ta(o) jest kłopotliwa zarówno dla dziecka, jak również środowiska. Zdarza się, że, przez nieświadomych kolegów bądź nauczycieli, nazywane jest mianem problematyczne. Do symptomów nadaktywności zaliczyć można m.in. problemy ze snem, nerwowość, rozkojarzenie, łatwość ulegania wypadkom i urazom czy nadmierną gadatliwość. W przypadku występowania objawy(ów), powinno udać się z młodzieńcem na wizytę do psychiatry albo neurologa dziecięcego. Istotna jest również ścisła współpraca lekarza z wychowawcami i środowiskiem szkolnym. W skrajnych okolicznościach należy rozważyć indywidualny tryb nauczania dla dziecka. Kompetentne podejście do problemu daje szansę na złagodzenie dolegliwości i zauważalną poprawę.

Kolejnym stosunkowo często występującym u najmłodszych schorzeniem natury neurologicznej(ym) są ataki epilepsji. Ataki padaczki u dzieci mogą mieć różne przyczyny. Aby zdiagnozowania(ć) choroby doktor przeprowadza wywiad z rodzicami i zaleca szereg kompleksowych badań kontrolnych. Po zdiagnozowaniu padaczki, neurolog dziecięcy przepisuje odpowiednie, dopasowane do potrzeb małego pacjenta leki. Niezbędne są wtedy także okresowe kontrole i obserwacja malucha. Dobrze zaplanowana(e) leczenie daje duże nadzieje na osłabienie symptomów i normalne(ą) życie dla malucha.

Co przygotować idąc z dzieciem do neurologa?

W razie zaobserwowania zaburzeń neurologicznych u dziecka, opiekun powinien niezwłocznie zorganizować wizytę u neurologa dziecięcego. Konieczne jest by wziąć z sobą na taką(e) spotkanie pełnej dokumentacji medycznej, a także książeczki zdrowia dziecka. W sytuacji gdy w przeszłości dziecko miał(o) robione badania pod kątem neurologicznym, należy przedstawić również wyniki tychże badań.

W jaki sposób szukać dobrego neurologa dziecięcego?

Przed wizytą nie zaszkodzi poszukać w internecie wiadomości o lekarzy(ach). Można znaleźć tam informacje o tym w którym miejscu przyjmuję rekomendowany neurolog dziecięcy. Poznań, Wrocław, Katowice oraz inne miasta wojewódzkie – tutaj można się spodziewać większej liczby neurologów, nieco gorzej zapewne jest w mniejszych miejscowościach. Tutaj z pomocą przychodzi sieć.