Jeśli właśnie wymyśliłeś, że rozpoczniesz lekcje gry na ukulele to prawdopodobnie wpisałeś w Google: ukulele i wyskoczyło Ci wiele różnych rodzajów. Najczęściej spotykane są ukulele sopranowe i tenorowe, ale na rynku jest również kilka innych rodzajów, takich jak koncertowe albo barytonowe. Różnią się one nie tylko nazwami, każdy z nich znajdzie zastosowanie u innych osób, a świeżo upieczony muzyk będzie miał duży kłopot przy kupieniu idealnego instrumentu.

Rodzaje ukulele i podstawowe różnice

Podstawowa rozbieżność między tymi dwoma rodzajami ukulele to barwa dźwięku. Ukulele sopranowe wydaje dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe natomiast będzie charakteryzowało się głęboką barwą dźwięku.

Druga różnica to wielkość. Ukulele sopranowe jest najmniejszym z rodzajów ukulele i jego długość to około 53cm. Tenorowe natomiast jest sporo dłuższe bo jego wymiar to aż 66cm. Ten instrument jest idealny dla osób, które już umieją na nim grać lub kiedyś już miały kontakt z gitarami. Będzie też idealne dla osób o grubszych palcach, ponieważ progi rozstawione są dosyć szeroko. Jasne jest, że oryginalne ukulele zawsze będzie mieć 4 struny. Na rynku można zobaczyć ukulele 6 strunowe, ale nie jest to standardowe ukulele tylko guitalele.

Końcowa już różnica, która łączy się trochę z wielkością ukulele to ilość progów. Biorąc pod uwagę fakt, że przeróżne typy ukulele mają różną wielkość, ukulele sopranowe ma mniej progów niż to tenorowe. Zazwyczaj ukulele sopranowe ma od 12 do 15 progów, a większe od 17 do 19. Można tu także powiedzieć o ukulele koncertowym, ma on średni rozmiar, dłuższe od sopranowego, krótsze od tenorowego i ma 15-17 progów.

Szeroką gamę instrumentów znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Materiał wykonania ukulele-jaki wybrać?

Ukulele przeważnie tworzone jest z drewna. Tutaj można wyróżnić kilka najczęściej spotykanych typów, przykładowo mahoń, świerk czy najpopularniejsze na Hawajach drewno koa. Ale drewno nie jest jedynym surowcem, z jakiego jest tworzone ukulele. W sklepach można znaleźć również instrumenty wykonane z włókna węglowego albo tworzywa ABS, które może być łączone z drewnem. Oprócz tego istnieją też takie zrobione ze sklejki. Kosztują prawie dwa razy mniej niż takie z litego drewna.

Materiał, z którego jest wykonywane ukulele wpływa na dźwięk jaki wydaje, przykładowo instrument zrobiony z włókna węglowego jest bardziej głośny i ma ostrzejszą barwę niż takie drewniane. Różnica pomiędzy barwą dźwięku ukulele z litego drewna a tego ze sklejki jest nieznacząca.

Jakie ukulele będzie dobre dla początkującego?

Wybierając ukulele powinno się na początku wybrać jego idealny dla nas model. Ukulele sopranowe ma najmniejsze wymiary i definitywnie nie będzie odpowiadało osobie o wiekszych dłoniach i grubszych palcach. Prawdopodobnie może mieć kłopot z chwytami. Będzie za to optymalne dla dziecka albo niewysokiej osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym ciężko będzie się grało początkującemu, więc jest to jednak model dla umiejących już grać muzyków, lub dla tych z większymi palcami.

Kolejną sprawą jest materiał,z którego jest wykonane ukulele. Jeśli instrument będzie kupowany dla dziecka, albo będziemy z nim przemieszczać się, lepszą opcją powinno być wybranie ukulele z tworzywa sztucznego, gdyż jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne czy porysowanie. Musimy jednak wziąć wtedy pod uwagę, że dźwięk może nie być tak ciepły i charakterystyczny. Jeśli za to oglądamy ukulele z drewna, a jesteśmy niedoświadczeni i nie wiemy, czy za kilka tygodni gra na instrumencie nam się nie znudzi – pomyślmy, czy nie warto jednak kupić takie wykonane ze sklejki. Jest ono niemal dwa razy tańsze, a dźwięk jest bardzo podobny do tego drewnianego.

Ostatnią ważną kwestią jest dokładne obejrzenie instrumentu. Ważne jest to, czy każde złączenie jest perfekcyjnie wykonane, czy gryf nie jest krzywy i czy struny są w odpowiedniej odległości od gryfu. Te elementy wpływają na jakość gry, a przez to, mogą sprawić, że początkujący bardzo szybko się zrazi.