Nawet nadzwyczaj dokładna oraz należyta higiena jamy ustnej, nie zagwarantuje, że nie dojdzie do rozwoju chorób. Wobec tego tak istotne są regularne wizyty profilaktyczne, które pozwalają zachować zdrowie jamy ustnej i wcześnie wykryć potencjalne zaburzenia.
Przyjęło się, iż standardowa osoba dorosła powinna uczęszczać do gabinetu dentystycznego przynajmniej raz na pół roku.

W czasie wizyty kontrolnej stomatolog w Bytomiu wykona precyzyjną kontrolę stanu jamy ustnej, sprawdzając stan uzębienia oraz otaczającego je przyzębia. Przez to możemy wcześnie wykryć wszelkie alarmujące zmiany ,a także w razie konieczności podjąć właściwe kroki. Jeżeli zaburzenie zostanie zdiagnozowane na początkowym etapie rozwoju, leczenie zostanie wyraźnie ułatwione, a w niektórych przypadkach może uda się go uniknąć.

Wizytę kontrolną wskazane jest również złączyć z fachową higienizacją uzębienia, która usunie z powierzchni zębów groźne osady, oszczędzając całego szeregu kłopotów w przyszłości.
Gabinet dentystyczny częściej winny odwiedzać panie w stanie błogosławionym czy też dzieci – te dwie grupy są w głównej mierze narażone na próchnicę, z tego powodu w ich przypadku najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie powtarzanie wizyt raz na kwartał

Czym może skutkować lekceważenie wizyt?

Pierwsze syndromy problemów z zębami są najczęściej nie do wychwycenia w przez nas samych. Problemy bywają marginalne, nie sprawiają dolegliwości i innych przykrych oznak. Ukazujące się białe plamy, które mogą mówić o rozwoju próchnicy, niejednokrotnie umiejscawiają się na styku zębów. Wówczas wizyty kontrolnej, po precyzyjnym wyczyszczeniu ich powierzchni, dentysta jest w stanie oszacować stadium zaawansowania schorzenia.

Na ogół przebarwienia są ignorowane przez pacjentów, którzy nie mają wiedzy, iż są w stanie świadczyć o grożnym oraz tak standardowym problemie. Nieleczone bądź odkryte w niezwykle zaawansowanym stadium ubytki, prowadzą do zauważalnych zmian, obumarcia zęba, a nawet jego utraty.

Należy korzystać z możliwości stomatologii zachowawczej oraz kultywować zasadę: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Regularne wizyty kontrolne u dentysty a także profilaktyka, zdecydowanie minimalizują ryzyko pojawienia się groźnych chorób jamy ustnej.
Prawidłowa higiena jamy ustnej znacznie ograniczy odkładanie kamienia a także rozmnażanie się bakterii.

Natomiast zbyt sporadyczne kontrole u stomatologa, a także zwlekanie z wybraniem się na wizytę, gdy powstają już problemy, mogą doprowadzić do poważnych problemów z zębami. Odbywanie profilaktycznych wizyt w gabinecie dentystycznym pozwoli rozpoznać dręczące zmiany na odpowiednio wczesnym etapie, rozpocząć leczenie oraz nie doprowadzić do rozwijania się dolegliwości.
Wczesne znajdowanie zmian próchnicowych powoduje, że leczenie zachowawcze zębów staje się niebolesne, szybkie oraz bezproblemowe.

Na czym polega przegląd zębów u dentysty?

Dowolne badanie stomatolog winien rozpocząć od konwersacji z pacjentem, a więc tzw. wywiadu medycznego odnośnie ogólnego stanu zdrowia a także jego ewentualnego pogorszenia się, od minionego spotkania. Kontrolne badanie to w zasadzie wizualna oraz dotykowa ocena: podniebienia, dziąseł, ust, języka czy też układu łuków zębowych.

W jego trakcie dentysta jest w stanie dostrzec nawet najmniejsze niepokojące zmiany. Będzie to łatwiejsze, o ile wcześniej zostanie przeprowadzone precyzyjne czyszczenie zębów. Po usunięciu nalotu i kamienia nazębnego nad linią dziąseł mogą pojawić się niewidoczne braki. W związku z tym scalling oraz piaskowanie u dentysty zaleca się realizować razem z przeglądem, nie tylko jako zabieg estetyczny, ale zwłaszcza profilaktyczny, co najmniej raz na pół roku.