Zdarza się, że pojawia się chwila, że musimy podjąć decyzję o znalezieniu miejsca, w którym ktoś zadba o naszego seniora. Bez względu na to, czym jest to spowodowane, ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie profesjonaliści zatroszczą się o naszego bliskiego. O czym pomyśleć przy wyborze domu opieki?
Różnice między domem pomocy społecznej i zakładem opiekuńczo-leczniczym
Państwowe domy opieki możemy podzielić na takie dla seniorów względnie zdrowych i dla tych, którzy potrzebują stałej opieki lekarskiej. W domach pomocy społecznej nie ma większego problemu z otrzymaniem pokoju, ich koszt pokrywa w całości lokator i zapewniają tylko najważniejszą formę opieki, zalicza się do tego miejsce zamieszkania, jedzenie, ubrania oraz pielęgnację.
Dużo ciężej jest dostać się do zakładów opiekuńczo-leczniczych, które są miejscem dla osób z problemami zdrowotnymi. Poza podstawową opieką wymagają oni również pomocy lekarzy i pielęgniarek. Opłacenie tych placówek jest po stronie NFZ.
Jak wygląda pobyt w prywatnym domu opieki dla seniora?
Wybrane prywatne domy opieki mogą być w części opłacane przez NFZ, jednak najczęściej jest to koszt od 2 do nawet 7 tys. zł co miesiąc.
W większości przypadków prywatne domy opieki pobierają dodatkową opłatę na przykład za leki, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.
Jakie są więc ułatwienia w prywatnych domach seniora, które sprawiają, że nie zważając na wysoką cenę wciąż są popularnym wyborem?
Po pierwsze dostęp do lekarzy specjalistów jest dużo prostszy, zwykle spowodowane jest to tym, że nie trzeba umawiać wizyt tylko na NFZ. W większości domów opieki jest rehabilitant, który oferuje dostosowane do pacjentów zajęcia. Tak, ćwiczenia te są płatne osobno, ale tak samo jak w przypadku lekarza – możliwe są na teraz, nie trzeba czekać na miejsce z NFZ.
Poza tym do takiego domu opieki dla seniora dostajemy miejsce natychmiastowo, nie musimy wypełniać ogromnej ilości dokumentów, jak w przypadku publicznych domów pomocy społecznej.
No i wiele domów seniora ma kilka udogodnień, przykładowo jest to dostosowana dieta, imprezy integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Często warunki są o niebo lepsze niż w DPS a i cena najtańszych prywatnych domów opieki nie jest dużo droższy niż tych publicznych.
Jak wybrać odpowiedni dom opieki?
Niezmiernie ważne jest wybranie takiego ośrodka, który jest w odpowiedniej lokalizacji. Powinno się pomyśleć o Sanus – dom seniora, leżący w Radlinie, tj. w sąsiedztwie takich miejscowości jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski i Jastrzębie Zdrój. Na pewno będą w stanie zaoferować Ci najlepszą opiekę.
Jeżeli tylko masz warunki to pojedź do ośrodka i zobacz co może Ci zaoferować. Bardzo ważne jest zweryfikowanie umiejętności personelu w domu seniora – to oni będą za niego odpowiedzialni. Kolejna istotna rzecz to dowiedzenie się jak wygląda standardowy dzień w domu opieki – czy jest czas na aktywność fizyczną, rozwijanie swoich zainteresowań czy ośrodek organizuje jakieś dodatkowe spotkania. Dopytaj się jak często można odwiedzać bliskiego i jak wygląda kwestia jedzenia.
Im więcej informacji otrzymacie, tym lepiej będziecie się czuć kiedy zawieziecie tam swojego bliskiego. W końcu to nie ma być 2-tygodniowy pobyt w hotelu, tylko przeprowadzka, więc ważne aby dla każdej ze stron było to wygodne.