Obecnie postęp w nowoczesnej technologii zauważalny jest szczególnie w ochronie zdrowia. Tworzone są coraz nowocześniejsze urządzenia do diagnostyki, umożliwiające lekarzom na dokładne zobrazowanie organizmu i są bezcenną pomocą w wykrywaniu chorób. Takim przykładem jest na pewno rezonans magnetyczny. Jest to badanie nieszkodliwe dla chorego, bezinwazyjne. Pozwala dokładne pokazanie niemalże całego ludzkiego ciała. Można wykonać je w ramach NFZ, a także samodzielnie. Jaka jest cena takiej diagnostyki? Czy opłaca się wykonać prywatnie? Wszystko zależy od cennika gabinetu diagnostycznego, z którym warto się zapoznać. MRI jest z na pewno ważnym urządzeniem zwłaszcza w szpitalach, oraz różnego rodzaju pracowniach diagnostycznych proponujących swoje usługi nie posiadając kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Medycy coraz częściej zlecają skan określonego obszaru ciała, gdyż jest to duże ułatwienie w diagnostyce.

Źródło: https://rezonansgdansk.pl/cennik/

Rezonans magnetyczny- co to jest?

Rezonans magnetyczny jest badaniem umożliwiającym uzyskanie wielopłaszczyznowych skanów całego ciała. Jest to wyjątkowo wartościowe badanie, umożliwiające dokładny podgląd badanego obszaru. Należy pamiętać, że jest to badanie nieinwazyjne wykorzystujące nieszkodliwe pole magnetyczne. Występuje zjawisko rezonansu, a celem komputera jest przetworzenie danych na trójwymiarowy obraz. MRI można także wykonać z zastosowaniem kontrastu, który po podaniu umożliwia precyzyjny obraz i stosuje się szczególnie w badaniu naczyń krwionośnych. 

Kiedy zrobić badanie MRI??

Diagnostyka rezonansem magnetycznym ma szczególną wartość diagnostyczną, umożliwia na ujrzenie wielu zaburzeń, które w innych badaniach byłyby niewidoczne. Nade wszystko wykorzystuje się go przy diagnostyce nowotworów, zaburzeń układu nerwowego, stanów zapalnych a także wielu innych. Oczywiście nie zawsze wymagane jest obrazowanie całego organizmu, diagnostyka rezonansem można wykonać poszczególnych części ciała jak np.:

  • rezonans głowy,
  • skan kręgosłupa,
  • rezonans jamy brzusznej,
  • skan całego ciała,
  • MRI kości, stawów, serca.

Skierowanie oczywiście wystawia lekarz prowadzący, a to jaki dokładnie skan zleci zależy oczywiście od występujących objawów. Rezonans magnetyczny ma nieocenioną wartość także przy diagnostyce tętniaków czy urazów mózgu. Jest to badanie bardzo ważne po wszelkiego rodzaju wypadkach, kiedy liczy się czas, a wykonanie wielu innych badań obrazowych trwałoby zbyt długo.

Kiedy rezonans magnetyczny nie może być wykonany

Rezonans magnetyczny zdecydowanie należy do badań bezinwazyjnych i niegroźnych dla chorego. Mimo to, istnieją sytuacje, które uniemożliwiają zrobienie MRI. Używane pole magnetyczne może mieć negatywny wpływ w przypadku częśći wszytych urządzeń jak np. rozrusznik serca czy neurostymulator. Dotyczy to również kilku innych ciał obcych znajdujących się w ciele, czyli np. aparat ortodontyczny i śruby. Skan rezonansem magnetycznym z użyciem kontrastu może być zakazane przy chorobach nerek, gdyż substancja ta wyjątkowo je obciąża. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku alergików, ponieważ kontrast uczula. Dla osób cierpiących na klaustrofobię takie badanie jest wyjątkowo trudne.

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny nie jest złożonym badaniem. Chory kładzie się na specjalnym stole, który jest wsuwany do tunelu gdzie wykonywany jest skan. Ważne, aby w czasie badania leżeć całkiem nieruchomo. Osoba, która robi skan siedzi w osobnym pomieszczeniu, ale ma stały kontakt z chorym. Zależnie od typu wykonywanego skanu badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Ile kosztuje badanie MRI?

Badanie przy pomocy rezonansu magnetycznego jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednakże czas oczekiwania jest wyjątkowo długi. Warto także udać do prywatnej pracowni obrazowej w której znajduje się urządzenie do rezonansu i osobiście opłacić to badanie. Jaki jest koszt wykonania rezonansu? Zależy to od rodzaju badania, cennika danej pracowni diagnostycznej oraz czy zrobione będzie ono z użyciem kontrastu. Generalnie koszt waha się od 400- 1000 złotych. Za badanie głowy zapłacimy ok. 400 zł, natomiast za badanie całego kręgosłupa, czyli trzech odcinków nawet 1000 zł. W problemach ginekologicznych zleca się rezonans miednicy, którego koszt wynosi ok. 600 zł. Przed przystąpieniem do badania bez refundacji warto rozeznać się w cennikach aby móc wybrać najodpowiedniejsze miejsce.