Można uznać, że obecnie niemalże każdy zetknął się z problemem kamienia nazębnego. Szacuje się, że aż 90% osób ma z nim kłopot. Z tego powodu tak istotne są systematyczne badania jamy ustnej u dentysty. Warto wspomnieć, że pozbywanie się kamienia nazębnego nie jest skomplikowane, a może zapobiec poważniejszym problemom tak jak na przykład paradontoza. Niewątpliwie część osób jest o wiele bardziej narażona na rozrost kamienia niż inni. Ten problem dotyczy szczególnie miłośników kawy, palaczy papierosów oraz osób, które często popijają zieloną herbatę. Niedostateczna higiena jamy ustnej również przyczynia się do powstania osadu. Każdy kto choć raz miał do czynienia z tym problemem zadaje sobie pytanie – czy można usunąć osad samodzielnie? Czy wyłączne rozwiązanie to odwiedzenie stomatologa?

Dopiero gdy mamy zdrowe zęby możemy pomyśleć o upiększaniu swojego uśmiechu i zrobić sobie implanty.

Kiedy zazwyczaj pojawia się kamień nazębny?

Niemal każdy zetknął się z problemem kamienia nazębnego. Z tego powodu bależy zadać sobie na pytanie jak powstaje i czym dokładnie jest? Warto wspomnieć, że osad nazębny to mieszanka bakterii, resztek jedzenia oraz soli mineralnych. Gromadzi się on zazwyczaj wzdłuż linii dziąseł po wewnętrznej stronie zębów w formie żółto – brązowego osadu. Może uszkadzać zęby i przyczyniać się do tworzenia się próchnicy. Jest to idealna pożywka dla drobnoustrojów, które tworzą stan zapalny dziąseł. Osad nazębny jest miejscem bytowania drobnoustrojów, dlatego właściwa higiena jamy ustnej jest tak ważna. Zazwyczaj jednym z objawów zaawansowanego osadu nazębnego oprócz widocznego osadu jest także brzydki zapach z ust.

Kamień nazębny – usuwanie domowymi metodami

Kiedy osad nazębny jest tak rozwinięty, że przyczynia się do próchnicy a także stanu zapalnego dziąseł trzeba koniecznie iść na wizytę do stomatologa. Jednakże w przypadku mniej zaawansowanego kamienia warto zastosować domowe sposoby. Jednym z popularniejszych jest domowej roboty masa z sody oczyszczonej oraz oleju kokosowego. Te dwa składniki wymieszane razem skutecznie mogą usuwać nieprzyjemny kamień. Następną metodą pozbywania się kamienia nazębnego w domu jest ocet jabłkowy. Mycie zębów raz w tygodniu octem działa odkażająco oraz ma właściwości przeciwpróchnicze. Mało kto zdaje sobie sprawę, że do usuwania kamienia nazębnego przydatne mogą być także drożdże piwne. Wytwarzają one w jamie ustnej otoczenie niedobre dla rozwoju drobnoustrojów. Omawiając domowe sposoby usuwania kamienia nazębnego nie można zapomnieć o węglu aktywowanym Wytwarza się z niego pastę, która oprócz właściwości bakteriobójczych posiada też właściwości wybielające.

Dlaczego należy usuwać kamień nazębny u lekarza stomatologa?

Na pewno trzeba próbować pozbyć się kamienia nazębnego domowymi sposobami, zwłaszcza, że nie są one szkodliwe. Jednakże jeśli problem jest bardziej zaawansowany potrzebna może być wizyta u lekarza stomatologa. Trzeba znaleźć lecznicę dentystyczną, w której będziemy czuli się dobrze. Duży wybór dentystów jest w miastach takich jak Olsztyn, Poznań, Kraków. Nie zawsze osad nazębny jest łatwy do leczenia, a często pojawia się on w szczelinach niełatwo dostępnych. W takiej sytuacji potrzebna będzie pomoc stomatologa i skorzystanie z profesjonalnego sprzętu. Należy podkreślić, że usuwanie osadu nazębnego jest ważną profilaktyką chorób w zakresie jamy ustnej takich jak paradontoza, próchnica a także stan zapalny dziąseł. Jest to jedna z podstawowych usług klinik dentystycznych, a sam zabieg nie jest skomplikowany. Należy zastanowić się jak często trzeba zgłaszać się na usuwanie kamienia nazębnego? Lekarze stomatolodzy polecają wykonywanie tego zabiegu co roku. Oczywiście należy podejść do tego problemu w zależności od przypadku, ponieważ część pacjentów ma skłonności do gromadzenia się osadu, mimo starannej higieny jamy ustnej. Najczęściej lekarz stomatolog podkreśla konieczność wykonania zabiegu podczas przeglądów stomatologicznych. Należy pamiętać o regularnym usuwaniu osadu nazębnego, ponieważ może on zapobiec wielu kłopotom w przyszłości.