Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które zamiast przedsiębiorców podlicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. W wielu przypadkach prowadzi również zbiór dokumentów kadrowych, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i wykonywanie deklaracji PIT. Do zadań profesjonalnego biura rachunkowego należy również prowadzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i niewielkie przedsiębiorstwa bardzo często wolą podjąć współpracę z biurem rachunkowym, niż zajmować się księgami rachunkowymi samodzielnie. 

Na jakie biuro rachunkowe postawić

W Warszawie trafimy na ogromne ilości biur rachunkowych. Będą to zarówno małe rodzinne firmy, wielkie firmy zatrudniające dziesiątki księgowych, ale także ogólnopolskie mobilne księgowości. Z pewnością ciężko jest wybrać jedną słuszną receptę będzie odpowiadać każdemu.

Warto zweryfikować, czy przedsiębiorstwo, któremu planujesz oddać w ręce całą księgowość posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i otrzymała Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby zostać księgowym. Nie jest niezbędne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy zostawiać odpowiedzialność firmie, która może nie znać się na rachunkowości.

Kolejną rzeczą, którą można sprawdzić jest występowanie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe wyznaczają określonego specjalistę, którego pracą jest opieka nad Twoją firmą. Zazwyczaj otrzymujesz kontakt do swojego opiekuna i ma on wszystkie informacje o Tobie zawsze przy sobie. Korzystniejsze cenowo biura wielokrotnie nie mają takich możliwości i zazwyczaj, kiedy potrzebujesz jakiś informacji trzeba zadzwonić na ogólną infolinię i poczekać, aż przypadkowy doradca znajdzie dokumentację Twojej firmy.

Czy warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym

Przede wszystkim warto zacząć współpracę z biurem księgowym jako, że jest to niesamowita oszczędność czasu. Mając firmę niejednokrotnie lepiej jest zarezerwować go na pozyskiwanie nowych kontrahentów, oraz atrakcyjniejszą obsługę tych, którzy z nami są, niż na samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych. W dodatku – aby porządnie prowadzić finanse w firmie konieczne jest bieżące zaznajamianie się z ciągle zmieniającymi się ustawami w zakresie finansów.

Ostatni już czynnik to odpowiedzialność za uchybienia i przeoczenia. Jeżeli oddasz fałszywe zestawienie do Urzędu Skarbowego możesz otrzymać karę grzywny, a oprócz tego, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W momencie kiedy współpracujesz z dobrym biurem rachunkowym – to ono odpowiada za zrobione błędy.