Nie da się ukryć, że w przypadku bólu zębów lub różnorakich przypadłości jamy ustnej należy udać się do specjalisty. W dzisiejszych czasach medycyna nieustannie się rozwija,  a takowych specjalistów jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o doskonały stan uzębienia. Mnóstwo pacjentów często zachodzi w głowę, czy z daną przypadłością lepiej wybrać się do lekarza takiego jak dentysta, czy może chirurg stomatologiczny (Gryfino) to lepsze rozwiązanie. Postaramy się dziś wytłumaczyć różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami, a także przedstawimy, w jakich sytuacjach należy skorzystać z usług jednego lub drugiego. Zagadnienie to jest bardzo proste, ale zdaje się, że stosunkowo niewiele osób wie o dokładnych różnicach.

Chirurg stomatologiczny, dentysta i ortodonta – podstawowe fakty

Przede wszystkim trzeba na samym początku zauważyć, że zawody takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, w dużej mierze dość drastycznie.

Denstysta

Zaczniemy może od fachu najbardziej popularnego, a więc dentysty. Dentysta to specjalista, która odpowiada za leczenie wszelkich schorzeń zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei jest specjalistą zajmującym się przede wszystkim regulowaniem ułożenia zębów oraz decyduje o leczeniu aparatami zębowymi czy też szynami stomatologicznymi.

Chirurg dentystyczny

Z kolei chirurg dentystyczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z pewnego banalnego powodu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego fachowca, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym wyzwaniom, takim jak chociażby implantologia. 

W jakich przypadkach warto wybrać się do chirurga stomatologicznego?

Dobrze wiedzieć, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest znacznie obszerniejszy od zwykłego stomatologa. W zakres jego usług wchodzi przede wszystkim usuwanie zęba mądrości czy usuwanie różnorakich ubytków zębów, jak również implantologia (Gryfino), a zatem wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest również specjalistą, do którego trzeba wybrać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki albo jamy ustnej – dzięki swoim kompetencjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) bezsprzecznie będzie umiał poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Reasumując, chirurg stomatologiczny jest zawodem niezwykle rozległym i wymagającym ogromnych kompetencji, ale przy tym też odpowiedzialny. Każdy, kto się uda do chirurga stomatologicznego, może liczyć na profesjonalne zażegnanie nawet najbardziej nieprzyjemnych chorób dotyczących nie tylko zębów, ale i całej powierzchni jamy ustnej.