Biochemia to krwi to profesjonalne badanie bada się osocze uzyskane poprzez odwirowanie krwi, która została pobrana od pacjenta. Co to jest osocze? Składa się ono w większości z wody i rozpuszczonych w niej hormonów, enzymów, białek a także innych istotnych składników i substancji. Jest to powód dlaczego biochemia krwi jest w stanie perfekcyjnie wskazać w jaki sposób działają szczególne układy.

Co możemy dostrzec dzięki biochemii krwi?

W trakcie biochemii krwi bada się osocze, które pozyskuje się poprzez odwirowanie pozyskanej od osoby, która poddała się badaniu krwi z żyły. 

To badanie krwi jest w stanie w dokładny sposób pokazać w jaki sposób konkretne układy i działają konkretne narządy. Biochemię krwi możemy wykonać używając czytnik mikropłytek.

Badanie biochemiczne krwi – te profile występują!

Dla ułatwienia analizy danych a także lepszego  zdiagnozowania choroby badania biochemiczne krwi zostały podzielone na takie profile:

  • profil ogólny, oznacza się w nim: sód, potas, wapń, chlorki, fosfor, kwas moczowy, mocznik, kreatyninę, bilirubinę, AspAT, ALT, fosfatazę alkaliczną, GGT, albuminę, białko całkowite;
  • profil wątrobowy, w nim natomiast oznacza się: transaminazę alaninową asparaginianową (ALT i AspAT);
  • profil nerkowy, w którym oznacza się: sód, potas, mocznik, kreatyninę;
  • profil sercowy, w nim natomiast oznacza się: transaminazę alaninową (ALT) i asparaginową (AspAT), kinazę kreatynową (CK), dehydrogenazę mleczanową (LDH), potas;
  • profil tarczycowy,w którym oznacza się: hormony TSH i T4;
  • profil lipidowy, oznacza się w nim: cholesterol, trójglicerydy (TG), cholesterol HDL, cholesterol LDL;
  • profil kostny, z kolei w nim oznacza się: białko całkowite, albuminę, wapń, fosfor, fosfatazę alkaliczną;

Jesteśmy także w stanie przeprowadzić jeszcze bardziej szczegółowe profile, czyli na przykład profil alergiczny, reumatyczny, profil dla kobiet w ciąży, dla dzieci czy też profil przedoperacyjny.

Jakie są normy badań biochemicznych?

Podczas trwania badania biochemicznego krwi wszystkie składniki oceniane są z osobna ze względu na to, że dla każdego z nich zostały opracowane normy a także sprawdza się korelacje tych składników ze sobą. Nie zapominaj, żę normy mogą się nieco różnić w zależności od laboratorium, gdzie badanie zostało wykonane. Z tego powodu osoba, na której przeprowadzono badanie nie może sam poddawać analizie wyników badań. Jedynie lekarz ma kompetencje aby wyniki badań poddać analizie.

Biochemia krwi w ciąży

Nieinwazyjne badania prenatalne obejmują m.in. biochemiczne badania krwi. Te nieinwazyjne badania polegają na tym, aby pobrać krew kkobiety ciężarnej oraz zbadać w niej stężenia konkretnych składników i substancji. Poziom niektórych substancji które są obecne we krwi przyszłej matki może dowodzić o jakichś wadach płodu. Łącząc badania biochemiczne u kobiet w ciąży z jej wiekiem jest w stanie konkretnemu programowi komputerowemu obliczyć ryzyko wystąpienia chorób wrodzonych u płodu. Badanie biochemii krwi ma charakter przesiewowy, czyli każda kobieta ciężarna ma prawo je wykonać. Niestety ale w naszym kraju wykonanie tych badań możliwe jest w ramach NFZ jedynie wtedy, gdy lekarz podejrzewa, że mogą występować poważne wady letalne płodu.

Warto również dodać że badania biochemiczne krwi u ciężarnych zależą od czasu trwania ciąży:

  • test PAPP-A – wykonuje się pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży.
  • test potrójny –  powinno się wykonywać wykonać go pomiędzy 16. a 18. tygodniem ciąży.
  • test zintegrowany – to jest połączenie wyników testu PAPP-A w 11.–13. tygodniu ciąży oraz testu potrójnego w 15.–20. tygodniu ciąży.